longo
10 آذر 1401 - 16:39

جشنواره «نخستین واژه آب» در مدارس استان بوشهر آغاز شد

بوشهر- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: جشنواره نخستین واژه «آب» با هدف نقش آفرینی موثر دانش آموزان برای ترویج فرهنگ مصرف بهینه، در مدارس این استان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالحسن عالی ظهر پنج شنبه در جشنواره نخستین واژه «آب» ویژه مدارس شهر جدید عالیشهر (شهرستان بوشهر) که با نواختن زنگ آب همراه شد، اظهار کرد: دانش آموزان به عنوان آینده ایران سازان عزیز باید با صرفه جویی در مصرف آب برای حفاظت از ذخایر آبی تلاش کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه انسان برای زنده ماندن در تمام ساعات شبانه روز به آب نیاز دارد افزود: این مهم بخوبی نمایانگر اهمیت آب برای دانش آموزان است.

عالی ادامه داد: با توجه به کمی آب باید دانش آموزان با ترویج فرهنگ مصرف بهینه برای پایداری بیشتری آن تلاش کنند.

وی گفت: برای نمونه هنگامی که آب یک لوله به دلیل شکستگی هدر می‌رود دانش آموزان باید به بیان اهمیت و حساسیت این موضوع اشاره داشته باشند تا در سریع‌ترین زمان ممکن از هدر رفت آب جلوگیری کنند.

عالی با تاکید بر ضرورت مراقبت همگان از آب اظهار کرد: در هنگام اتفاقات مربوط به شبکه آب دانش آموزان باید خانواده‌ها را از خدمات سامانه تلفنی ۱۲۲ برای ترمیم شبکه و جلوگیری از هدر رفت آب آگاه کنند.

وی افزود: خداوند در مقابل هر نعمتی که به انسان‌ها داده انتظار شکرگذاری دارد از همین رو دانش آموزان نیز باید برای این نعمت ارزشمند همواره شکر گذار این نعمت باشند.

وی تاکید کرد: یکی از راه‌های این شکرگذاری مصرف بهینه و پرهیز از اصراف آب است که تمامی دانش آموزان باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از همکاری شورای شهر، شهرداری، شرکت عمران و پایگاه‌های مقاومت عالیشهر و همچنین آموزش و پرورش شهرستان بوشهر برای مشارکت در برگزاری جشنواره نخستین واژه «آب» قدردانی کرد.

امام جمعه شهر جدید عالیشهر نیز گفت: آب یکی از معجزات خداوند است و هر موجود زنده‌ای، زندگی خود را مدیون آب است.

حجت الاسلام محمد حمیدی نژاد اظهار کرد: بین ۴۵ تا ۷۵ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده و به هر میزان که سن انسان کمتر باشد آب بیشتری در بدنش وجود دارد.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط یک پژوهشگر، دانش آموزان باید بدانند که چنانچه مخالف دستورات الهی عمل کنند فیزیک بدن آنها دچار مشکل و به بیماری‌های مختلفی مبتلا می‌شوند.

حمیدی نژاد اظهار کرد: بر اساس این پژوهش همچنین آب به ادبیات نامناسب و غیراخلاقی حساس بوده و از لحاظ ساختاری، تغییر وضعیت و رنگ خواهد داد.

وی یادآور شد: هدر دادن آب حرام و به منزله گناه کبیره بوده و حتی برای وضو و غسل نیز مصرف میزان مشخصی از آب تعیین شده که باید همگان باید به رعایت آن توجه کافی داشته باشند.

در این آئین دانش آموزان با دریافت کارت آب به عنوان حامیان آب در استان بوشهر معرفی شدند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 891751